Masz pytanie? Dzwoń: 512 179 066 lub 660 698 294 (pon-pt 9-17) w razie niedostępności, prosimy o e-mail kontakt@kursr3.pl Zapisy na kurs trwają!

Zawód: Rolnik – Kwalifikacyjny Kurs ROL.04 (dawniej R.03/RL.03)*

Kurs realizowany (teoria) z wykorzystaniem nauki przez Internet

  • Kim jest rolnik i jakie predyspozycje powinien posiadać?

    • A
    • A
    • A
Jak uzyskać zawód Rolnika?

Kim jest rolnik?

Współczesny rolnik jest specjalistą od uprawy ziemi, sadów i ogrodów lub hodowli zwierząt. Jego działalność polega na produkcji płodów  rolnych lub hodowli zwierząt użytkowych i sprzedaży oraz dostarczaniu ich na potrzeby branży spożywczej, przemysłowej. Dwa podstawowe działy jego pracy to produkcja roślinna i zwierzęca.

Niewątpliwie jest to zawód nieco inny niż pozostałe, dlatego wymaga specyficznych predyspozycji. Podstawą jest zamiłowanie do aktywnej pracy w terenie i poczucie satysfakcji płynące z efektów uprawy lub hodowli. Potrzebna jest także akceptacja specyficznego trybu życia: zamieszkiwania na terenach wiejskich, bliskości przyrody i niełatwych warunków pracy, często bez względu na pogodę.

 

Jakie predyspozycje powinien posiadać Rolnik?

Poza tym niezbędna jest już dziś rolnikowi spora wiedza z zakresu różnych rodzajów upraw, sadownictwa i ogrodnictwa, hodowli zwierząt użytkowych, a także botaniki i chemii. Ale nie tylko: nieodzowna jest również wiedza o tzw. mechanizacji rolnictwa, dokładna znajomość maszyn rolniczych, ich budowy, funkcjonowania i obsługi.

 

Przyda się także wiedza handlowo-marketingowa i znajomość rynku rolnego, by skutecznie i mądrze planować, prowadzić i sprzedawać produkcję gospodarstwa. Ważna jest także bieżąca obserwacja dość kapryśnego polskiego rynku rolnego i umiejętność przewidywania opłacalności produkcji.